Linognathus setosus

Datum:
4.8.2014 15:18

Zanedbaní a potulní psi bývají zavšivení. 

Původcem psího trápení může být veš psí (Linognathus setosus). Psi ji zřejmě zdědili po praotci vlkovi. Na vlcích se tento druh vyskytuje dosud. 

Veš psí tráví celý život šplháním po psí srsti. Svoje vajíčka přilepuje na chlupy. Malé vešky od mládí sají tkáňový mok a krev jako dospělí. Veš psí sající psům krev může přenášet některé choroby. 

Boj proti vším je stejný jako opatření proti všenkám. S tím rozdílem, že ošetření psa je nutné opakovat, protože hnidy přilepené na chlupech všem prostředkům odolávají.

Psa je proto nezbytné zhruba po dvou týdnech vykoupat v insekticidním šamponu, aby byla zničena i další generace.

Nejlepším opatřením proti parazitům je samozřejmě pravidelné česání a kartáčování zvířete. Je to i příležitost, jak si povšimnout drobných změn na kůži a proti nezvaným hostům zasáhnout dřív než se rozmnoží. 

Všenka psí (Trichodectes Vaniš)

Je nenápadný, rezavě hnědě zbarvený, bezkřídlý hmyz dosahující délky necelých 2 mm. Žije na kůži a srsti psů zejména na hlavě a krku. Živí se šupinami kůže a může způsobovat poškození srsti. Všenky nesají krev, ale přesto dráždí kůži a vyvolávají svědění. Při silnějším napadení má pes nevzhlednou srst s lupy. Opatření: Koupel insekticidním šamponem s důkladnou očistou psího pelechu.